OCC Koleksiyon

Orlando Carlo Calumeno koleksiyonu, dünyada bilinen en geniş Osmanlı kartpostal koleksiyonu olmasıyla öne çıksa da, an itibariyle Osmanlı topraklarında yaşamış olan çok kültürlü yapıyı yansıtması ve hatırlatmasıyla önem kazanmakta, bu amaçla toplanmış, muhtelif konularda binlerce obje, basılı ve yazılı materyal ve koleksiyon ürününü barındırmaktadır.

Orlando carlo Calumeno Koleksiyonu’nda 20 binin üzerinde kartpostal mevcuttur. Genel olarak tarih içinde basılan tüm kartpostallar dahilinde İstanbul kartpostalları çok yer tutar, Anadolu kartpostalları çok nadirdir. Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonunu farklı ve tek kılansa, koleksiyonum kapsamında İstanbul’un ender bulunan 2 bin İstanbul kartpostalıyla sınırlı olması ve kalanın tamanının, yani 18 bin 500 üzerinde parçanın Anadolu kartpostallarından oluşmasıdır. Dünyada 20 bin üzerinde, editörü belli kartpostaldan oluşan Osmanlı koleksiyonu olmadığı gibi, 18 bin 500’ü Anadolu kartpostalından oluşan koleksiyon duyulmamış, görülmemiştir.

Bir zamanlar Yayıncılık firmasıyla altı kitap çıkardık. Kartpostalları, yerleri, konular Orlando Carlo Calumeno tarafından bizzat irdelenip seçilmiş, editör Osman Köker tarafından da derlenip kitap haline getirilmiştir.

Kitapların her biri farklı bir seride yer alıyor. “100 yıl önce...” serisine önce Ermenilerle başlanmış, rumlarla devam edilmiştir. Bunu diğer azınlıklar izleyecektir. Diğer serimiz “Bir zamanlar...”aysa İzmir’le başlanmış, Diyarbakır, Antakya ve İskenderun'la devam etmiş, sırada kitaplaştırılacak yeni şehirler yer almaktadır.

Şehir tarihleri haricinde özel konular da ele alınacaktır. II. Meşrutiyet’in 100. yıldönümünde bir kitap yayınlanmıştır, “Yadigar-ı Hürriyet.”

Kitap projelerinin hepsinde en önemli özellik, yalnızca Orlando Carlo Calumeno Koleksiyon ve arşivinde bulunan kartpostallar ve objelerin derlenmesidir.

Projelerimizin her birinde Türkiye genelinde bir sergi kitaba eşlik etmektedir, dönem dönem yurt dışında da sergiler açılmakta, buna ilaveten müzelerin sergi çalışmalarına da yardımcı olunmaktadır. Dünyada Osmanlı konulu 17 farklı kitaba toplamda 147 görsel yardımında bulunulmuşken, yurt dışında çekilen iki sinema filmine ve dört belgesele de 211 görselle katkı sağlanmıştır.

Halihazırda Orlando Carlo Calumeno Koleksiyon ve Arşiv olarak bir ABD prodüksiyon firmasına Osmanlı dönemi kostüm, giysi ve elbiseleri, Osmanlı'da sosyal ve ticari yaşam hakkında danışmanlık hizmeti verilmektedir.